Van jobb lehetőség az új otthonfelújítási programnál? 

Óriási lelkesedés övezte a minap bejelentésre került otthonfelújítási programot. A júniustól elérhető támogatás az 1990 előtt épült, vezetékes gázzal fűtött családi házak korszerűsítésére fordítható, ami jó hír az ilyen házakban élőknek és az építőiparnak egyaránt.  

Az új program maximum 6 millió forintnyi kamattámogatott hitelt biztosít, legfeljebb 8 évre. Ebből a lakóhelytől függően 2,5 - 3,5 millió forintot enged el az állam a támogatás odaítélésekor. 

pexels-laurie-shaw-804394.jpg

Előnyök és hátrányok

A támogatás más, mint az elmúlt évek felújítási programjai, ezek előnyeivel és hátrányaival együtt. Nehezítés lehet, hogy nem vehető igénybe akármire, kifesteni vagy bútort venni nem ebből fogunk, mivel kizárólag energetikai korszerűsítésre fordítható, viszont az igényléséhez nem alapfeltétel a gyerek megléte, azaz gyermekkel nem rendelkezők vagy vele együtt nem élők is igénybe vehetik. A program sokakhoz szól, így várhatóan igen népszerű lesz, de az erre fordított keret korlátozott, úgyhogy csak addig fut, amíg ki nem merül a 108 milliárd forintos keretösszeg, végső dátuma nincs. 

Ezért is érdemes körülnézni, milyen egyéb, esetleg számunkra kedvezőbb programban vehetünk részt, ha felújításon, korszerűsítésen gondolkodunk. Vannak ugyanis, akik még ennél is jobban járhatnak egy évek óta létező, másik megoldással. 

pexels-jeshootscom-834892.jpg

Piaci hitelek

Ha egyéb megoldások után néznénk és nincs megtakarításunk, akkor a piaci hitel is számításba jöhet. Ezeket az összegeket sok féle módon felhasználhatjuk és jellemzően nem szükséges hozzájuk önerő. De nézzük, mik közül választhatunk.  

  • Személyi kölcsön: ha nincs időnk a hosszú ügyintézést kivárni, nem szeretnénk jelzálogot bejegyeztetni és szabadon használnánk fel a pénzt, akkor ez lehet a megoldás. Ehhez viszont be kell vállalnunk a 10% feletti kamatot.
  • Szabad felhasználású jelzáloghitel: szintén gyors és szabadon felhasználható, de a jelzálog bejegyzésért cserébe kedvezőbb lehet a kamat.
  • Korszerűsítési célú, vagy zöld hitel: ha nem sürgős a pénz, de fontos az alacsonyabb kamat és van energiánk/időnk költségvetési tervet készíteni, illetve energetikai tanúsítványt beszerezni, úgy általában a papírmunkával foglalkozni, valamint nem fázunk a jelzálog bejegyzésétől és nem okoz gondot a számlák rendszerezésével foglalkozni, akkor keressük ezt a megoldást.

pexels-rene-asmussen-3990359_1.jpg

Támogatott hitelek és támogatások

Az új program mellett léteznek egyéb, korszerűsítésre szintén felhasználható támogatások is, amik egyes esetekben kedvezőbbek is, mint a legújabb lehetőség.  

  • Babaváró hitel: ha amúgy is tervben van a gyerek 5 éven belül, ez a nekünk való megoldás. A babaváró 11 millióig elérhető, szabad felhasználású, 0%-os kamatozású és nem feltétele a jelzálog. 
  • Falusi CSOK: kistelepüléseken meglévő ház korszerűsítésére is igénybe vehető, vissza nem térítendő támogatás.  1 gyermek esetén 600 ezer, 2 gyermek esetén 2 millió, 3 gyermek esetén 7,5 millió forint összegben.
  • CSOK-hitel: ehhez a kamattámogatott hitelhez legalább két gyerek kell, vagy legalább ennyit kell bevállalnunk. Január óta két gyermekre 10, három gyermekre 15 millió forintra emelkedett a felvehető összeg.ű

pexels-laurie-shaw-804392_1_1.jpg

Mennyiből jön ki a korszerűsítés? 

Több mindentől függ, hogy mennyiért tudjuk elvégezni a korszerűsítést. Szigetelés esetén különböző anyagok és technológiák közül választhatunk, ezekről és arról, hogy mit érdemes választani, itt írtunk már bővebben. A nyílászáró csere is nagyban függ a választott gyártótól és minőségtől, de a munkadíjak között is nagy az eltérés. 

Az új programban a támogatás mértéke hárommillió forint, ami a teljes költség maximum fele. Hatmillió pedig sok mindenre elég lehet, akár egy teljes ház komplett korszerűsítése is elvégezhető belőle. A feltételek szerint a költségeket meg kell osztani fele-fele arányban munkadíjra és alapanyagra, vagyis jó tudni, hogy a támogatás másfél millió forint alapanyag és másfél millió forint munkadíj lehet. Tehát ha magunk szigetelnénk a két kezünkkel, akkor eleve csak 1,5 millió forint támogatással számolhatunk. 

shutterstock_502873555.jpg

De nézzünk egy konkrétabb példát. Feltételezzük, hogy a felújítandó, korszerűsítést igénylő házunk 100 négyzetméter körüli. Ebbe már elférünk 4-en, mindenkinek megvan a maga szobája, de az energetikai feladatok mellett egy válaszfal cserére is szükségünk lesz. A falazat hagyományos tégla, a fűtés gázkonvektorral történik (arról itt már írtunk bővebben, hogy miért ez a legrosszabb megoldás), régi, egyrétegű ablakok és öreg ajtók kerültek  beépítésre és a burkolatokat sem ártana felújítani. Az Index cikkének számításai szerint villanyszereléssel együtt a munkák teljes költsége kicsivel 7,5 millió forint alatt lenne, azaz a hárommilliós támogatást igénybe véve egészen baráti összegből, 4,5 millióból tudjuk elvégezni a felsorolt munkákat.  

Fontos, hogy bármilyen hitellehetőséget vagy támogatást választunk, és bármilyen munkákat végeztetünk el, jól nézzük meg, hogy kivel és miből dolgozunk. Egy felújítás költségei jellemzően elúsznak a végére, de ha jó minőségű rendszerekkel és megbízható kivitelezővel dolgozunk, a végén elégedettek lehetünk az otthonunkban elvégzett korszerűsítési munkákkal.

süti beállítások módosítása