Jönnek a robotok és elveszik a kőműveseink munkáját? A robotika forradalma az építőiparban
Mostanra az életünk minden területén jelen van a mesterséges intelligencia, a robotika és az az automatizálás. Néha nehéz lépést tartani a technológiai újításokkal, de az biztos, hogy kényelmesebb és gyorsabb lett tőle sok hétköznapi folyamat is. Ez a trend pedig nem kerülte el a hosszú évszázadok óta viszonylag változatlan módszerekkel működő építőipart sem: a szektor egy forradalom küszöbén áll. A robotika és az automatizálás térhódítása új dimenziókba emeli az építkezéseket, hatékonyabbá, biztonságosabbá és precízebben kivitelezhetővé téve azokat. Legújabb posztunkban izgalmas és érdekes újításokat járunk körül a BuiltWorlds 2024-es jelentése alapján és bemutatjuk a BIM technológiát is.
A robotok már nem csak a sci-fi filmekben léteznek, hanem egyre inkább a valóság részévé válnak. Az építőipar pedig egyre nyitottabb az új technológiák iránt: az építkezéseken már most is találkozhatunk olyan gépekkel, amik a megfigyeléstől az autonóm munkavégzésig számos feladatot ellátnak. A nyomtató robotok pedig forradalmasítják az épületek létrehozásának módját, lehetővé téve egyre bonyolultabb és egyedibb építészeti megoldások megvalósítását.
Miért van szükség a robotokra az építőiparban?
Az egyik legfőbb ok a munkaerőhiány, amiről már mi is számtalanszor beszámoltunk, itt olvashatsz róla. A szakképzett munkaerő egyre nehezebben érhető el, a fiatalok pedig egyre kevésbé érdeklődnek az építőipari szakmák iránt. A robotok képesek átvenni azokat a monoton, veszélyes és fizikailag megterhelő feladatokat, amikre embert már nehéz találni, így ránk csak a komplexebb, kreatívabb munkák maradnak.
A robotok alkalmazásának köszönhetően nő a hatékonyság, hiszen, ha tetszik, ha nem, ezek az automatizált gépek precízebben és gyorsabban dolgoznak, mint az emberek. Ez a tény pedig jelentősen csökkenti az építkezések idejét. Továbbá növelik a munkabiztonságot, mert a veszélyes munkák elvégzése során a robotok minimalizálják a balesetek kockázatát. A robotok pontosabbak is, ami a minőség növelésében játszik nagy szerepet: az általuk végzett munka egységesebb és magasabb minőségű. Az átprogramozásuk pedig egyértelműen gyorsabb, mint az embereknél történő átképzés, így a gépek az éppen szükséges eltérő munka feladatokra azonnal bevethetők a projekt során.
A használatuk a költségekre is jó hatással van: ugyanis hosszú távon a robotok alkalmazása költséghatékonyabb lesz, hisz csökkentik a munkaerő járulékos költségeit a termelékenység növelése mellett.
Milyen típusú robotokat alkalmaznak az építőiparban?
A címben szereplő kérdés nem vicc, ezek a gépek nagyon sokféle feladatot ellátnak. Már most is rengeteg különböző típusú robotot alkalmaznak az építkezéseken:
- A falazó robotok képesek falakat építeni tégla vagy más építőanyagok felhasználásával.
- A festő robotok gyorsan és precízen végzik el a munkájukat nagy felületeket.
- A hegesztő robotok a fémszerkezetek összeállításában játszanak fontos szerepet.
- A 3D nyomtató robotok segítségével komplex geometriájú épületelemek hozhatók létre.
- A drónok a helyszín felmérésére, a munkálatok ellenőrzésére és a szállításra is alkalmazhatók.
A BIM technológia
A modernizálás kapcsán egyre gyakrabban olvasható a BIM kifejezés, ami valószínűleg még sokunk számára ismeretlen fogalom. Pedig erről is érdemes beszélni az építőipar jövője kapcsán.
A BIM a Building Information Modeling rövidítése, magyarul Építmény Információs Modellezés. Ez egy olyan digitális módszer, mely az épületek tervezését, kivitelezését és üzemeltetését teszi hatékonyabbá és pontosabbá. Egy szoftveres eszköz, amely segítségével létrehozzuk és kezeljük az épület digitális modelljét / avatárját.
Ahhoz, hogy megértsük, képzeljünk el egy épületet, de nem csak egy egyszerű 2D-s rajzként, hanem egy intelligens, háromdimenziós modellként. Ebben a modellben minden egyes elem - a falaktól a vezetékeken át a bútorokig - részletes információkat tartalmaz. Tudjuk például, hogy milyen anyagból készült, mekkora a mérete és hol helyezkedik el az épületen belül.
Miért van erre szükség? Mert így elsősorban átlátható válik a projekt: mindenki, aki részt vesz az épület életciklusában (tervezők, kivitelezők, üzemeltetők) ugyanazt a háromdimenziós képet látja. Ez minimalizálja a félreértéseket és a hibákat, így sokkal egyszerűbb és tisztább minden folyamat. Ezáltal hatékonyabb is, hiszen a BIM segítségével előre szimulálhatjuk, hogy hogyan fog működni az épület. Ezzel pedig kiküszöbölhetjük a tervezési hibákat, melyek javítása többletköltséghez vezet.
A BIM arra is alkalmas, hogy pontosabb költségbecsléseket készíthetünk és optimalizáljuk az anyagfelhasználást, így hatékonyabbá téve a teljes folyamat. A BIM-modellek segítségével az épületek energiahatékonyságát is meghatározzuk, így olyan megoldásokat választhatunk, melyek csökkentik a környezet terhelését, fenntartható jövőt biztosítva gyermekeink számára. A Xella Magyarország Kft. az építőipar digitalizációjának éllovasaként rendelkezik ilyen BIM alapú szolgáltatással, szakmai tanácsadó csapatuk odafigyel arra, hogy a projekt megvalósítása a legprofibb módon történjen.
A jövő kihívásai és lehetőségei
Bár az új technológiák, a robotika jelentős előnyöket kínál az építőipar számára, még számos kihívással kell szembenézni. Ilyen például a magas beruházási költség, a megfelelő szakemberek hiánya és a szabályozási környezet bizonytalansága.
A jövőben azonban a robotika egyre nagyobb szerepet tölt be az építőiparban is. A technológia folyamatos fejlődése, az egyre olcsóbb hardverek és a mesterséges intelligencia megjelenése újabb lehetőségekkel kecsegtet. A robotok és az emberek együttműködése a jövő építkezéseinek kulcsa lesz, ami forradalmasítja ezt a szektort.