Falazzunk együtt!

Kevés bosszantóbb dolog van egy otthon esetében, mint a penész. Nekünk az életünket keserítette meg, és gyakorlatilag lehetetlen volt kiirtani. Hogy ez, hogy jön a falazáshoz? Megmutatom...

tegla_image.jpg

Aki építkezett már (esetleg tervezi, hogy építkezni fog), vagy csak egyszerűen járt ugyanabban a cipőben, mint én a családommal, az nyilván hamar megismerkedett a hőhíd fogalmával.

Mivel ez egy blog, és nem egy szakportál, most a hőhídról csak annyit, hogy ezek az épület szerkezeteinek azon részei, ahol a különböző hővezetési tulajdonsággal rendelkező és eltérő geometriai formájú szerkezetek vagy anyagok csatlakoznak egymáshoz.

Ilyenkor a hőt jobban vezető részek erősebben lehűlnek, mint amelyek gyengébben, és könnyen lecsapódhat a pára a hideg felületen a szerkezetben, és ha emellé némi hőszigetelési probléma társul, akkor megjelennek a penészfoltok. Ember nincs, aki ezt ne szeretné elkerülni. (Mi egy kész lakást vettünk, és akkor szembesültünk a dologgal, amikor már késő volt, jöhetett a sokszor reménytelennek tűnő harc.)

A hőhíd, tehát kész átok, és ha ehhez még az energiahatékonyság és a bekerülési költség kérdését is hozzáadjuk, akkor jól látható, mennyire fontos döntés rögtön az építkezés előtt az, hogy milyen anyagot és szerkezetet használjunk a falaink kivitelezéséhez.

Például dönthetünk úgy, hogy kiegészítő hőszigetelésse ellátott, vagy inkább egyrétegű szerkezetet szeretnénk (utóbbihoz értelemszerűen nincs szükség kiegészítő hőszigetelésre).

ytong_egyretegu-homlokzati-falak.jpg

Az Ytong Lambda termékcsaládból lehet ilyen energiahatékony egyrétegű teherhordó falakat építeni, homogén szerkezetéből adódóan a tér minden irányába azonos a hőszigetelő képessége, tehát nem kell rá plusz hőszigetelő réteg. Ráadásul ebben az esetben nem utolsó szempont a megspórolt idő- és a költségtényező sem, mert gyakorlatilag egy teljes munkafázis kimarad, a kőműveseknek nem kell a hőszigeteléssel bajlódniuk.

silka_homlokzati-teherhordo-falak.jpg

Amennyiben mégis a többrétegű szerkezetnél maradunk (például mészhomok tégla fal vagy kerámia tégla falazat plusz kiegészítő hőszigetelés) jól át kell gondolni a szerkezeti csomópontok kialakítását. Ebben az esetben ugyanis nem elegendő a falazatot kívülről hőszigetelni. Ezeknek a falazatoknak a hőszigetelő tulajdonsága függőleges irányban (is) gyenge, így gondoskodni kell arról, hogy a falazat a talaj felől ne tudjon lehűlni (és ez nem csak a külső falaknál szükséges, hanem a válaszfalak esetében is). Erre megoldást nyújtanak a különböző hőhídmegszakító elemek például az Ytong Start elem. Természetesen egy gondos építész mindezekre odafigyel a házunk megtervezése során, de azért nem árt, ha mi is tisztában vagyunk az alapokkal (szó szerint és átvitt értelemben is).

start_elem.jpg

Visszatérve a penészre, a végén már mindennel próbálkoztunk, rengeteg okos és „még okosabb” tanácsot meghallgattunk, fúrtunk lyukat a nyílászáróba (mondanom sem kell, nagyon jó, nagyon modern és nagyon nem szellőző ablakok voltak), rengeteget szellőztettünk, használtunk penészölőt, újrafestettünk ilyen és olyan festékkel - szóval megpróbáltunk mindent, de ha egyszer valami szerkezetileg el van rontva, abból már nagyon nehéz visszajönni.

Szóval a magam részéről csak azt tudom tanácsolni, hogy a falak esetében érdemes alaposan végiggondolt, jó döntést hozni, mert az a családi ház egyetlen olyan része, ami nem lecserélhető. 

süti beállítások módosítása