Nyugdíjpénztár, CSOK változás: kik nyerhetnek az új támogatásokkal?
Az elmúlt napokban két hírre is felfigyeltek azok, akik követik a lakástámogatásokkal kapcsolatos információkat és keresik az új lehetőségeket. 2024-ben több jelentős változás történt az otthonteremtési támogatások rendszerében, erről itt írtunk bővebben.
A kormány most több olyan intézkedést is bejelentett, amivel könnyebbé kívánja tenni a saját lakáshoz jutást: a két legfrissebb hír a témában a nyugdíjpénztári megtakarításokkal és a CSOK rendszerének változásával kapcsolatos. De mit jelentenek ezek pontosan és ki az, aki örülhet neki?
Lakást nyugdíjból?
Szeptember 30-ai hír, hogy a kormány egy évig tartó kísérleti jelleggel lehetővé tenné, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári tagok adómentesen vehessék fel megtakarításaikat lakáscélra. Ez a jelenlegi információk szerint azt jelenti, hogy ha van saját nyugdíjpénztári számlánk, akkor azt akár teljes egészében vagy részben felhasználhatjuk egy új lakás vásárlására, egy meglévő lakás felújítására vagy akár a lakáshitel törlesztésére.
Ráadásul ezt a támogatás adómentes és összevonható más támogatásokkal: a nyugdíjpénztári megtakarítások felhasználhatók a CSOK-kal kombinálva, így még nagyobb összegű finanszírozás érhető el.
Kinek érdemes élni ezzel a lehetőséggel?
A célközönség egyértelműen az idősebb korosztály. Azok, akik már jelentős összeget gyűjtöttek össze a nyugdíjpénztárban, és szeretnék a megtakarításukat saját vagy gyermekeik lakásának megvásárlására vagy felújítására fordítani. De jól járhatnak vele a passzív tagok is, illetve azok a szülők, akik szeretnének segíteni gyermekeiknek az első lakás megvásárlásában.
A nagy CSOK változás
A CSOK programmal kapcsolatban szintén érkezett egy új hír. A kormány a speciálisan adózó egyéni vállalkozók és őstermelők számára is elérhetővé tette az állami támogatásokat: a CSOK pluszt, a falusi CSOK-ot és a Babaváró támogatást.
Az új szabályozásnak köszönhetően egyszerűsödött az igénylés, vagyis rövidebb társadalombiztosítási jogviszony is elegendő lesz az igényléshez. Növekedett a finanszírozási lehetőség, így nagyobb összegű hitelhez juthatnak az igénylők.
A CSOK más állami támogatásokkal tovább kombinálható, így még komplexebb megoldások érhetők el.
Kiknek jelenthet ez előnyt?
Ez a változás örömhír lehet a KATA-s vállalkozóknak, hiszen ők eddig nehezen tudtak megfelelni a CSOK-igénylés feltételeinek, ez a jövőben jelentősen egyszerűbb lesz. Jól jöhet ez azoknak az őstermelőknek is, akik szeretnének saját otthonhoz jutni vagy meglévő ingatlanukat bővíteni, felújítani. Illetve a fiatal családoknak, akik gyermekvállaláshoz kötött támogatásokat igényelnének valamilyen kombinációban.
Ezek az új szabályozások remélhetőleg jelentős változásokat hoznak az otthonteremtési piacon. A nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználása és a CSOK programok bővítése lehetőségeket biztosít mindazok számára, akik saját otthonról álmodnak.
Amennyiben bővebben érdekel a téma, ez a poszt csak áttekintés jellegű, ha pontos számokra vagy kíváncsi, érdemes szakember segítségét kérni a megfelelő megoldás kiválasztásához.