Itt a nagy őszi kerti feladatlista! 10 tipp, hogy a kert is felkészüljön a télre
Bár az időjárás jelenleg nem kedvez a kerti munkáknak, az előrejelzések szerint hamarosan igazi kellemes őszi időnk lesz. A hobbikertészek már ott toporognak ajtóban, hiszen az ősz nem csak csodálatos a színesedő levelekkel és az őszi virágokkal, de rengeteg feladatot is rejt. Beérnek az utolsó termések, a levelek hullani kezdenek és a növények felkészülnek a téli pihenőre. De mit is tehetünk mi, kertészek ebben az időszakban? Íme, 10 tipp, hogy kertünk minden szeglete felkészüljön a télre.
1. Az év utolsó betakarítása
Az ősz a betakarítás ünnepe: az utolsó paradicsomok beértek, a paprikák, uborkák szezonjának is vége. Az almának, körtének, szilvának most jött el az ideje. Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy a nyári forróság után maradt gyümölcs a fán, akkor itt az idő a szüretre. A gyökérzöldségek, mint a sárgarépa, cékla vagy burgonya szintén várják, hogy kikerüljenek földből.
A termény begyűjtése munkával jár: válogassuk szét a sérült, beteg terméseket az épektől, és komposztáljuk azokat. A többi gyümölcsöt és zöldséget száraz, hűvös helyen tároljuk, hogy minél tovább megőrizzük annak frissességét. Az ősz a befőttek, lekvárok és savanyúságok készítésének az ideje, akinek van rá energiája, az egész télen élvezheti a kert által nyújtott egészséges és házi ízeit.
2. Komposztálás
Manapság már nincs kert komposzt nélkül (a folyamatról itt írtunk bővebben), hiszen ez nem csak a hulladék csökkentésének egy módja, hanem a talaj tápanyagokkal való dúsításának is. Az ősszel lehullott levelek, elszáradt növényi részek, a nem fogyasztható termések és a konyhából származó zöldhulladék kiváló segédanyagok. A komposztálással a kerti hulladékot értékes trágyává alakítjuk, amelyet a következő évben a növények táplálására használhatunk fel.
3. Gyomlálás
A gyomlálás az ősz egyik legfontosabb feladata. A gyomoktól érdemes minél hamarabb megszabadulni, hiszen ezek a betolakodó növények élni akarnak, így elég jó eséllyel teszik tönkre a haszonnövényeket. Érdemes nekiállni kiszedni mindent ami káros lehet, hiszem ha most nem szabadulunk meg tőlük, akkor tavasszal még több gyommal kell szembenézni. A gyomlálás nem csak a kert esztétikai megjelenéséért fontos, hanem az egészséges növényekért is. Ráadásul miközben gyomlálunk, lazítjuk a talajt, ami ezáltal könnyebben felveszi a téli csapadékot.
4. Metszés
A metszés olyan, mint egy jó fodrászat a növényeknek. De elsősorban nem esztétikai kérdés: így segítünk nekik, hogy egészségesebbek legyenek, és szebb formát öltsenek. A gyümölcsfáknál a metszéssel biztosíthatjuk, hogy több gyümölcsöt teremjenek, a rózsabokroknál pedig az elvirágzott részeket eltávolításával, folyamatos virág pompát érhetünk el.
A metszés során ügyeljünk arra, hogy éles szerszámokat használjunk, így nem sértjük meg a növényeket. A metszési vágásokat érdemes speciális szerrel fertőtleníteni, hogy megakadályozzuk a betegségek terjedését.
5. Ültetés
Októberben még van lehetőségünk néhány haszonnövény elültetésére. A fokhagyma például kifejezetten szereti az őszi ültetést, hiszen így tavasszal korábban kezd növekedni. A saláta és más télálló zöldségek is jól érzik magukat, ha ősszel kerülnek a földbe. Az ültetés előtt készítsük elő a talajt, lazítsuk meg és tápláljuk azt komposzttal. Ültessük a növényeket a megfelelő távolságra egymástól, és takarjuk be őket vékony réteg komposzttal vagy szalmával.
A tavaszi hagymás virágokat is ilyenkor érdemes eldugdosni, hogy aztán a téli hidegnek köszönhetően jövőre a jó idővel ők is előbújhassanak a földből.
6. Talajtakarás
A talajtakarás védi a földet a kiszáradástól, a fagytól, és megakadályozza a gyomok növekedését. A talajtakaráshoz használhatunk komposztot, szalmát, tőzeget vagy barkácsáruházakban kapható speciális talajtakaró anyagokat. Ezzel a folyamattal nem csak a növényeknek teszünk jót, hanem a talaj élővilágának is: a talajban élő hasznos mikroorganizmusoknak kedvező környezetet biztosítunk.
7. Cserépben nevelt növények
A kint tartott, de cserépben nevelt növényeknek extra figyelmet kell szentelnünk az ősz folyamán. Ahogy a hőmérséklet csökken, ezek a növények érzékenyebbé válnak a fagyra. A legjobb megoldás az, ha átköltöztetjük őket egy védett helyre, például egy verandára vagy üvegházba. Ha nincs ilyen lehetőségünk, akkor szigeteljük a cserepeket, vagy takarjuk be a növényeket buborékos fóliával. Ügyeljünk arra, hogy a növények ne álljanak vízben, mert a gyökereik rohadni kezdhetnek. A téli időszakban a növényeknek kevesebb vízre van szükségük, mint nyáron.
8. Víztelenítés
Közelednek az igazi hidegek, a fagyos éjszakák pedig könnyen megrepeszthetik a csöveket, ha víz marad bennük. Zárjuk el a kerti csapot, és ürítsük ki a locsolókannát, a permetezőt és minden olyan eszközt, amelyben víz maradhat. Ha van kerti tó vagy medence, azt is érdemes leereszteni vagy megfelelően védeni a fagy ellen.
9. Az eszközök karbantartása
A kerti eszközök is megérdemlik a törődést, hiszen tavasz óta segítettek a kertészkedésben. Az ősz a tökéletes alkalom arra, hogy rendbe tegyük őket. Tisztítsuk meg a lapátokat, kapcákat, gereblyéket és egyéb szerszámokat, majd kenjük be őket védőréteggel, így nem rozsdásodnak a téli pihenő alatt. Az éles szerszámokat köszörüljük meg, hogy a jövő tavasszal készen álljanak a munkára. Tároljuk az eszközöket száraz, fedett helyen, hogy megóvjuk őket a nedvességtől.
10. Pihenés és tervezés
És ha mindezzel kész vagyunk, jöhet a pihenés és a tervezés. Üljünk le egy kényelmes fotelbe, nézzük a hulló színes leveleket, és gondolkozzunk el azon, hogy milyen változtatásokat szeretnénk végrehajtani a kertben a jövő évben. Rajzoljunk egy kis tervet, vagy gyűjtsünk inspirációt kertészeti magazinokból és könyvekből. A kertészkedés egy folyamatos tanulási folyamat, és mindig van valami új, amit kipróbálhatunk.