Mitől okos az okosotthon?

Magyarországon is egyre nagyobb az igény az okosotthonok iránt, bár az embernek sokszor lehet az az érzése, hogy voltaképpen a megrendelők egy része nem feltétlenül tudja, mi az, azaz egyelőre sokkal inkább divatról, mint megalapozott igényről beszélhetünk. Ezért arra gondoltam, ma járjuk kicsit körül az okosotthon témáját, nézzük meg, miről van szó valójában!

okosotthon_foto_pixabay_com_pixaline.jpg

Az okosotthon röviden olyan lakás vagy ház, amelyben a különböző elektromos eszközök - mint például világítás, fűtés, redőnyök, háztartási gépek, biztonsági rendszerek - internetkapcsolaton keresztül összeköttetésben állnak egymással, és akár távolról is vezérelhetők. Ezek az eszközök nemcsak parancsokat hajtanak végre, hanem sokszor tanulnak a szokásainkból, és automatikusan alkalmazkodnak az igényeinkhez.

Képzeljük el, hogy reggel felkelünk, kibotorkálunk a fürdőszobába, ahol már vár a legkellemesebb hőmérsékletűre beállított víz, a konyhában a frissen lefőtt kávé, és a friss pirítós.

Nem rossz gondolat, igaz?

Nos, mindez nem olyan nagy ördöngösség, hiszen egy okosotthon elvileg mindezt tudhatja, és még ennél sokkal többet is. Rengeteg a kérdőjel ezzel kapcsolatosan, ami persze nem csoda, hiszen az első okosotthonok még csak mostanában épülnek Magyarországon, így voltaképpen senki sem tudja, hogy egy átlag felhasználó mit kezd majd a kezébe adott technológiával. 

Az okosotthon voltaképpen olyan technikai megoldások együttese, melyek jellemzően az interneten keresztül egymással működve lehetővé teszik, hogy az adott házban lévő rendszereket központilag irányítsuk. Olyan dolgokról van itt szó, mint a hűtő- és fűtőrendszer, garázsajtó, ablakredőny, háztartási gépek, biztonsági rendszer és még hosszan sorolhatnám. Tehát tulajdonképpen a különböző tárgyakat és rendszereket kötjük össze és irányítjuk például mobiltelefonról vagy tabletről, így létrehozva a „dolgok internetét” (Internet of Things – IoT). Egy összetett számítógépes rendszer, ami ismeri a lakók szokásait (például hogy mikor szoktunk kelni), reagál a környezeti változásokra (reggel elhúzza a redőnyt), és ellenőrzi a ház állapotát (mondjuk a biztonsági rendszer működését). 

 Egy okosotthon rendszer alapvetően három fő részből áll:

  • Eszközök (hardware) – például okosizzók, termosztátok, konnektorok, szenzorok, kamerák.
  • Vezérlőegység (hub vagy gateway) – ez köti össze és irányítja az eszközöket. Lehet egy központi egység, de akár a telefonunk is lehet a vezérlő.
  • Szoftver (alkalmazás vagy platform) – ahol beállíthatjuk az automatizmusokat, időzítéseket, és nyomon követhetjük a rendszer működését. Ilyenek például a Google Home, Apple HomeKit, vagy a Samsung SmartThings.

smart_home.jpg

Az okosotthon története 

Az első lépéseket már jó száz éve megtették az okosotthonok felé (a távirányító elméletét például Nikola Tesla már közel 120 éve szabadalmaztatta), és bizonyos értelemben már az első elektronikus háztartási gépek is ide tartoztak, és már ezek megjelenésének is jó száz éve. 

A mai értelemben vett okosotthont persze jóval később, az 1960-as években fejlesztették ki (mondjuk már annak is fél évszázada…), méghozzá egy Jim Sutherland nevű mérnök, aki ECHO IV. néven alkotta meg az első „lakásvezérlő számítógépet”, ami képes volt például a lakás hőmérsékletének szabályozására, be- és kikapcsolt háztartási eszközöket, mi több, recepteket is tárolt. Még ehhez képest is eltelt két évtized, mire az 1980-as évek közepén az Amerikai Házépítők Szövetsége először használta az intelligens otthon fogalmát. Az igazi áttörést az 1990-es évek és az internet fejlődése hozta meg, az első bemutatóházat 1998-ban nyitották meg az angliai Watfordban. Az INTEGER Millenium House-t telepakolták minden, akkor legmodernebbnek számító fejlesztéssel, ami már nem volt kevés (a fűtés optimalizálása, a talaj nedvességétől függő öntözőrendszer, a programozható kapukulcs és társai komoly csodák voltak). Innen jutottunk el oda, hogy az Egyesült Államokban most már évente több millió okosotthont adnak át. 

Csak óvatosan! 

Aminek azért akadnak veszélyei, elsősorban a biztonság terén, és mivel a saját magunk építette otthonunkról van szó, nyilván senki sem szeretne arra hazaérni, hogy a teljes rendszerét meghekkelték. A megfelelő védelem ugyan elvileg rendelkezésre áll, de a különböző kütyük kapcsán azért a legtöbb embernek vannak negatív tapasztalatai, és a házunk mégiscsak az intim szféránk. 

smart_home2.jpg

Miért érdemes mégis okosítani az otthonodat?

1. Kényelmesebb élet
Nem kell többé manuálisan lekapcsolnod a lámpákat vagy beállítani a termosztátot – az otthonod gondoskodik rólad.

2. Energiamegtakarítás
Egy jól optimalizált okosotthon csökkenti az energiafogyasztást. Például a fűtés automatikusan alacsonyabb fokozatra kapcsol, ha elhagyod a lakást.

3. Biztonság
Okos zárak, kamerák, mozgásérzékelők és riasztórendszerek gondoskodnak arról, hogy biztonságban érezd magad - akár akkor is, ha éppen nyaralsz.

4. Távoli hozzáférés
Egy mobilapplikáció segítségével akkor is irányíthatod otthonod funkcióit, ha nem vagy otthon. Kérdés, lekapcsoltad-e a vasalót? Ránézel az appban.

Az okoseszközök közötti kommunikáció többféle technológián alapulhat.
A legismertebbek:

  • Wi-Fi – egyszerű beállítás, de nagyobb sávszélesség kell.
  • Zigbee / Z-Wave – alacsony energiaigényű, megbízható protokoll, külön hub szükséges hozzá.
  • Bluetooth Low Energy (BLE) – kisebb hatótáv, viszont keveset fogyaszt.

 A választás attól függ, milyen rendszerben gondolkodunk és mennyire szeretnénk automatizálni a háztartást.

smart_home3.jpg

Zárás képpen térjünk vissza egy kicsit a poszt elején vázolt képhez! Ott hagytuk magára a képzeletbeli családot, hogy kész a reggeli kávé, pirítós, mi is készen állunk az útra. Amikor bezárjuk magunk mögött az ajtót, és bekapcsol a riasztó, a ház automatikusan lekapcsol minden olyan gépet, ami feleslegesen fogyasztaná távollétünkben az áramot, a fűtést takarékra veszi, és közben figyeli a rendszereket, ha pedig valamilyen rendellenességet tapasztal, jelzi a telefonomon, vagy a megadott eszközön. Amikor hazaindulunk, a rendszer elkezdi felfűteni (vagy nyáron hűteni) a lakást, hogy mire hazaérünk, ideális hőmérséklet fogadjon minket. Addigra megérkezik a bevásárlás, amiről a listát a hűtő fogyasztási szokásaink ismeretében már korábban összeállított és leadott az online áruháznak rendelésben. Este vacsora, kis filmnézés, aztán pedig mindenki mehet aludni, úgy, hogy az okosotthon minden szobában beállítja a megfelelő hőmérsékletet, hogy az éjszakai pihenés zavartalan legyen.

Ez így, egy tündérmese, egy utópia, ami lássuk be egy elérhetetlen családi állapot, mert az életben mindig becsúszik valami gikszer, ami egy pillanat alatt lerombolja ezt a képzeletbeli kártyavárat. De ettől még törekedni lehet rá...

(Fotó: pixabay.com/Pixaline)

süti beállítások módosítása