Milyennek álmodd meg az otthonod?
Lakásfelújítás vagy új otthon berendezése előtt sokan szakember segítségét kérjük a terek kialakítátáshoz. Hiszen mégiscsak ott töltjük majd napjaink jelentős részét sok-sok éven keresztül, így nem mindegy, milyen környezet vesz körül bennünket. Mindez persze evidens, mégis viszonylag kevesen szánnak pénzt arra, hogy ehhez szakembert fogadjanak fel. Pedig…nem ártana. Viszont ilyenkor gyakran felmerül a kérdés: belsőépítészt vagy lakberendezőt hívjunk? Első ránézésre hasonlónak tűnik a két szakma, de valójában fontos különbségeket rejt a két tevékenység - és az sem mindegy, hogy mikor melyikre van szükség.
A mai posztban tisztázzuk a két szerepkör közti különbséget, hogy könnyebben eligazodhassunk a tervezési folyamatban.
Mit csinál egy belsőépítész?
Mint a neve is mutatja, a belsőépítész a belső terek kialakításával foglalkozik, kezdve a falak elhelyezésétől (nyilván bizonyos korlátok között) a funkciók meghatározásáig, illetve azok színekkel, anyagokkal való megtöltéséig. A belsőépítészi munka nagyon összetett szakmai tudást igényel, mindenképpen szükséges hozzá építészeti alapismeret (egy falat nem feltétlenül lehet tetszés szerint ide-oda pakolni), de ha bútort is tervez, akkor ismerni kell mondjuk a fa természetét, és nyilván elvárás, hogy naprakész legyen a nemzetközi szakmai trendekből (éppenséggel ez utóbbi senkinek sem árt a saját szakmájában…).
A belsőépítész munkája az alaprajz szintjétől indul, és gyakran engedélyköteles vagy statikai szempontokat is érintő változtatásokat foglal magában.
Először is tisztázni kell a vevői elvárásokat, fel kell mérni a helyszínt, vázolni a különböző ötleteket, végül, amikor mindenben sikerült megállapodni a megrendelővel, jöhet a kiviteli terv és a szükséges dokumentációk. Sokszor a belsőépítész hoz meghatározó döntéseket, így nem árt, ha tisztában van azzal, mit kérhet a szakági tervezőktől, tehát valamennyit az ő munkájukhoz is értenie kell.
Belsőépítészt akkor fogadjunk, ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy mely stílusirányzatot válasszuk; ha összehangot szeretnénk leendő otthonunk egészében; ha szükségünk van a szaktudásra; ha fontosnak tartjuk a részleteket; vagy ha különleges ötleteket szeretnénk.
Gyakran előfordul, hogy egy-egy magazinban, szakportálon az ember belefut egy jópofa ötletbe, aztán egy másikba, majd egy harmadikba, és ezeket megpróbálja összekalapálni egy egységes egésszé, amivel az a gond, hogy ezek az innen-onnan összeszedett, önmagukban jó dolgok ritkán passzolnak össze. Márpedig egy lakás akkor harmonikus, ha a terek összhangban vannak egymással, a tárgyak funkcionálisan működnek, az arculata strukturált. A statikai és gépészeti adatokat összehangolja a funkcióval, a látvánnyal és a berendezéssel.
Tehát, ő az, aki:
- falakat mozgat vagy újakat tervez,
- ajtókat, ablakokat helyez át,
- mennyezetet álmennyezetre cserél,
- világítástechnikai terveket készít,
- beépített bútorokat tervez egyedi méretre,
- egyeztet a statikusokkal, gépészekkel, villanyszerelőkkel, kivitelezőkkel.
Fontos: A belsőépítészet mérnöki terület, amelyhez felsőfokú, műszaki végzettség szükséges.
Mit csinál egy lakberendező?
A belsőépítésszel szemben a lakberendező a már meglévő terekkel dolgozik, azokat tölti meg tartalommal, színnel, bútorokkal (ritkán, de előfordulhat, hogy ő maga is tervez bútorokat), dekorációs elemekkel - magyarul „berendezi” a lakást. Mindehhez a térlátáson, forma- és stílusérzéken túl ízlésre és az aktuális trendek állandó követésére is szükség van.
A lakberendező feladata messze túlmutat azon, hogy bútorokat, lakberendezési tárgyakat tologat, hiszen az ügyfél elképzeléseit le kell fordítania a térrendezés nyelvre. Nyilván nem lehet egy 100 m2 nappaliban látottakat egy az egyben átültetni egy 25 m2 szobába, bármennyire is ez a megrendelő kívánsága. A szakember csak abban az esetben tud kellemes és élhető miliőt varázsolni, ha megfelelő rálátása van a családra, ismeri a szokásaikat, ízlésüket és egyéniségüket. Mindemellett tisztába kell, hogy legyen a hatalmas választékkal, tudnia kell, hogy hol találja meg a megfelelő anyagokat, kezdve a burkolattól egy-egy apró, ámde fontos kiegészítőig. A lakberendező munkája inkább esztétikai és funkcionális fókuszú, így nem jár építési vagy bontási munkálatokkal.
Tehát, ő az, aki:
- segít kiválasztani a bútorokat, dekorációkat, textíliákat,
- színpalettát és stílusirányt határoz meg,
- elrendezi a bútorokat, hogy praktikus és otthonos legyen a tér,
- tanácsot ad a világítás és kiegészítők elhelyezésében,
- akár vásárlásban, beszerzésben is támogat.
Fontos: Lakberendezőre általában akkor van szükség, ha az alaprajz már adott, és az a cél, hogy az otthon szép, praktikus és harmonikus legyen.
Lehet, hogy mindkettőre szükséged lesz
Vannak olyan projektek, ahol a két szakember együtt van jelen. A belsőépítész kialakítja a tér fizikai struktúráját, míg a lakberendező finom hangolja a végeredményt - bútorokkal, textilekkel, színekkel, - vagyis életet visz a lakásba.
Ha például teljes lakásfelújítás előtt állsz, ahol falakat bontanál, új konyhát vagy fürdőt terveznél, akkor belsőépítészre van szükséged. Ha viszont új stílust, harmóniát és funkcionalitást vinnél a terekbe - falbontás nélkül - akkor elég egy tapasztalt lakberendező is.