Természetesen környezetbarát
Az utóbbi években egyre fontosabb a környezettudatos gondolkodásmód. Csak kapkodjuk a fejünket, hogy gyakorlatilag mindenre ráteszik az ökotudatos jelzőt (miközben valamiért mégis pusztul Föld). De hogyan építkezhetünk környezetkímélő módon?
A legegyszerűbb persze az, ha megpróbálunk olyan anyagokat használni, melyek szinte korlátlan mennyiségben megtalálhatóak a környezetben (például homokot, meszet), ezzel ráadásul a legkisebb mértékben használjuk ki a természeti erőforrásainkat.
Nem mindegy, mi van kint...
Nem is olyan könnyű azonban eldönteni, mi is tartozik pontosan ebbe a csoportba, hiszen nagyon sok mindenre rá lehet írni, hogy természetes építőanyag, ám ha egy lépéssel továbbmegyünk, akkor könnyen kiderülhet, hogy a természetes(nek gondolt) anyag talán mégsem annyira az.
Vegyük például a fát, aminél természetesebb anyagot elképzelni sem lehet - egészen addig, amíg le nem kezeljük valamilyen felületképző vagy azt védő vegyszerrel. Ettől a pillanattól ember legyen a talpán, aki megmondja, hogy most akkor környezetbarát módon építkeztünk-e vagy sem...
Érdemes tehát olyan anyagokat használni, melyek ásványi alapanyagokból készülnek, és nem tartalmaznak szintetikus, esetleg mérgező vegyületeket. Sajnos manapság sok gyártó rámondja a termékére, hogy környezet barát, azonban ezt semmilyen valós dokumentummal nem tudja igazolni, pusztán például arra hivatkozik, hogy használatukkal fűtési energia takarítható meg. Ha igazán környezettudatosan szeretnénk megépíteni álmaink otthonát, érdemes azt is figyelembe venni, hogy a választott anyagok előállítása illetve majdani megsemmisítése mennyiben terheli a környezetet.
A Xella Magyarország Kft. (Ytong, Silka, Multipor forgalmazója) számára az ökológia fogalma egyet jelent a felelősséggel. Földünk természetes alkotóelemeinek felhasználásával egy új környezetet, infrastruktúrát valósítanak meg. Természetesen törekednek arra, hogy minél kíméletesebben és hatékonyabban használják fel a hazánkban megtalálható nyersanyagokat falazóelemei előállításához, úgy, hogy betartják a törvényi- és normatív szabályokat. Az ásványi alapanyagok, az alacsony előállítási energiaszükséglet, a kikerülő melléktermék nélküli gyártás és felhasználás mind a természeti környezet terhelésének csökkentését jelenti, amit független tanúsító szervezetek hitelesítenek.
Üzleti tervük szerves részét képezi a fenntarthatóság, szigorú ESG-szabványokat szabnak ki termékeinkre, gyártási és irányítási folyamatainkra, valamint értékesítési hálózatunkra egyaránt. Olyan falazóelemeket gyártanak, melyek jelentősen hozzájárulnak a hosszú élettartamú, energiahatékony épületek megvalósításához, miközben arra is odafigyelnek, hogy csökkentsék a széndioxid-kibocsátást, valamint a termelési és építési hulladékot. A körforgásos gazdasági modellre való átállás érdekében új technológiákat és innovatív ötleteket bevezetésén dolgoznak.
…és bent
Persze nem csak az építkezés, a felhasznált anyagok során érdemes a környezettudatosságra figyelnünk, az is fontos, hogy mennyi energiát használunk el akkor, amikor már benne élünk.
Nyilván a legfontosabb, hogy jól érezzük magunkat, amihez fontos a megfelelő lakóklíma (volt már tél, amit simán végigfagyoskodtam a rossz nyílászárók, vagy a nem megfelelő falak miatt, holott fűtöttem, mint a bolond), de azért is, mert az energia pazarlásával szintén károsítjuk a környezetet.
Figyeljünk tehát oda, hogy miből építjük a falakat. Egy korszerű, önmagában kiváló hőszigeteléssel rendelkező falazattal nemcsak a pénztárcánkat kímélhetjük meg, de odafigyelünk a jövőre is.
Értékállóság
A fenntarthatóságról már írtam, de az sem mindegy, mennyire értékálló az otthonunk (nem mintha egy építkezés elején vagy közben az eladáson gondolkodna az ember, de az ördög sosem alszik).
A belső burkolatok megválasztásánál könnyű elszállni a költségekkel, és talán nem is sajnáljuk az összeget rá, hiszen majd „az látszik igazán”. Ennél fájdalmasabb, ha egy nem látszó szerkezetre kell költeni. Viszont nem szabad elfeledkezni arról a makacs tényről, hogy annak, ami „odabent” van (két gyerekkel a családban ezt bizton állíthatom) a felújítása előbb-utóbb elkerülhetetlen, amivel kalkulálni kell. Az épület nem látszó részeinek, szerkezeteinek felújítása azonban igen körülményes, és sok esetben a lehetetlennel vetekedik. Ezért fontos, hogy az építkezés elején ne akarjuk kispórolni a minőségi elemeket, hiszen ez fogja meghatározni álmaink otthonának értékállóságát. Könnyen belátható, hogy egy komplett falat nehezebb kicserélni, mint bármi mást.
Minden jó háziasszony tudja, hogy igazán finomat főzni csak minőségi alapanyagokból lehet…