Házépítési kisokos

Ábrándozik az ember a telek szélén, látja maga előtt a csodás családi házat, a szobákat, ahol majd annyi boldog órát tölt együtt a család, a teraszt, ahol a lemenő nap fényben borozgat a párjával… aztán hirtelen rájön, hogy ezt megelőzően, mennyi nehézségen, stresszes szituáción kell átverekednie magát, ahhoz, hogy ez az idilli állapot bekövetkezzen. Hogyan álljak neki, mi az első lépés, ki fog segíteni, ha elakadok - ezernyi kérdés, és döntés, ahol jól jönne egy támogató mankó.

nemet_csh2_1.jpg

Egy építkezés hatalmas feladat, még akkor is, ha nyilván nem a saját kezünkkel húzzuk fel leendő otthonunk falait. A minap egy baráti családnál jártunk, akik a telket már megvették, a tervek nagyjából készen voltak, és éppen a kivitelezővel tárgyaltak. A telefon folyton csörgött, az együtt töltött pár óra alatt legalább öt-hat alkalommal kellett a házzal kapcsolatos döntést meghoznia a burkolóanyagokról (ha ez nincs, akkor jó lesz-e a drágább, de tartósabb), a nyílászárókon át, az ördög tudja még mi mindenről. 

Ilyenkor azért erősen elgondolkodom azon, hogy vajon én belevágnék-e egy hasonló projektbe. Egyedül semmiképp sem, de hál' istennek az internet a barátom, és ma már léteznek olyan weboldalak, melyek lépésről-lépésre végigkísérnek a teljes folyamaton. Dönteni ugyan nem döntenek helyettünk (még szerencse), de azért sorvezetőnek nem rossz. Rengeteg tematikus házépítő oldal létezik, már csak az a kérdés, hogy melyiket válasszuk, melyiket tartom annyira hitelesnek, hogy megfogadjam a tanácsait, hiszen egy rossz döntéssel akár milliókat is bukhatok.

nagyito_terv.jpg

Mindenképp olyan felületet kerestem, amit egy nagy múlttal rendelkező, tapasztalt és elismert építőanyag-gyártó cég üzemeltet, hisz egy családi ház esetében a fal az egyetlen olyan szerkezeti elem, amit a későbbiek folyamán nem, vagy csak nagyon nehezen lehet lecserélni. Tehát, ha az nem megfelelő minőségű, akkor a teljes projekt idő- és költség vonzata kérdésessé válik. 

Jó hír, hogy találtam egy olyan oldalt, ami a nagy horderejű kérdések mellett az elsőre talán lényegtelennek tűnő témákkal is foglalkozik, mint, hogy mit, mikor és kivel kell megbeszélni, egyeztetni; milyen dokumentumokat és kiknek kell benyújtani; mire és mikor kell nagyon odafigyelni…stb. És mivel a platformot üzemeltető cég felelősségteljes szereplője a hazai építőiparnak, úgy gondoltam, hogy nyugodt szívvel ajánlhatom mindazoknak, akik maguk, generálkivitelező nélkül vágnának bele az építkezésbe.

ibiza_kesz_haz.jpg

A Xella Magyarország Kft. építeni akarok oldala azért jött létre, hogy segítsen a hatalmas infomrációhalmaz kibogozásában, ami a világhálón a házépítéssel kapcsolatosan kering. Igen, erre már a mesterséges intelligencia is képes, de csak elméletben, míg a vállalat munkatársai három évtizedes tényleges kivitelezési tapasztalatát gyűjtötte össze tematikusan egy gyűjtőfelületen. 

A házépítési 1*1 pont azt a négy témát bontja ki részletesebben, ami ahhoz kell, hogy ne maradjon ki semmi lényeges a megvalósítás során, a leggyakrabban felmerülő kérdésekre korrekt válaszokat és tippeket kapsz.

  • Elképzeléseink megfolgalmazása: mielőtt belefogsz bármibe, gondolkozz el azon, hogy milyen a családod életstílusa, mennyi időt töltötök otthon, melyek a jövőbeli elképzeléseid a házzal kapcsolatban. Hisz ezek mind befolyásolják az ingatlan méretét, a szobák számát, illetve a kialakítását.
  • Alaprajz: itt álljunk meg egy pillanatra, és gondoljuk végig, hogy minek mi az előnye és a hátránya. Ugyanis, ezen a felületen a vállalat rendelkezésre bocsájt többfajta ingyenes típustervet, ami szabadon felhasználható. Így nem feltétlenül szükséges egyedi alaprajzot készíttetni az építésszel, elég egy helyszíni adaptáció.
  • A ház szerkezete: olyan fontos kérdésre hívja fel a figyelmedet, hogy milyen típusú házat szeretnél. A kivitelezés során hagyományos kiselemes falazóelem, vagy modern, előre gyártott vasalt nagyelemes építési rendszer mellett döntesz. Továbbá az sem mindegy, hogy a falak egyrétegűek, vagy kiegészítő hőszigeteléssel ellátottak legyenek.
  • Építkezés: mindig kérj referenciát, kérdezd ki a kivitelező cég korábbi ügyfeleit, milyen tapasztalatokat szereztek a munkavégzés alatt. Jó ötlet a nemrég azon a környéken építtetőkkel beszélni, ők kikkel, és milyen érvek mellett döntöttek az egyes vállalkozó partnerek kiválasztásánál.

És, ha mindezen sikeresen túljutottunk, akkor hátradőlhetünk, és átadhatjuk a munkát valaki másnak. Persze ellenőrizni így is kell folyamatosan, hogy mi történik a helyszínen, de ha minden simán megy, akkor időben és jelentősebb többletköltség nélkül átvehetjük a kész épület kulcsait.

Szóval, ha valaki éppen építkezés előtt áll, és szeretne egy kicsit felkészültebben belevágni, úgy, hogy megspórol magának egy csomó időt  (mert nem kell órák hosszat böngésznie a netet), akkor annak nyugodt szívvel ajánlom, hogy nézze meg ezt a weboldalt, mert az alapos tájékozódás nem kerül semmibe.

süti beállítások módosítása